Kraje partnerskie: Rumunia, Chorwacja, Turcja, Portugalia
„Science is All Around“ – mobilność w Bursa, Turcja
W ramach naszego Erasmusowego projektu „Science is All Around Us” przebywaliśmy w mieście Bursa w Turcji od 27 września do 1 października 2021 roku. Bursa to miasto oddalone od Stambułu o około 100 km, czyli około godzinę i połowę autobusem. Znajduje się w prowincji Marmara i jest jej siedzibą. Jest czwartym co do wielkości miastem w Turcji i ma 2,5 miliona mieszkańców, z przedmieściami nieco mniej niż pięć milionów. Chociaż nie jest to największe miasto, jest najbardziej rozwiniętym przemysłowo miastem w Turcji. Jest ośrodkiem przemysłu motoryzacyjnego i tekstylnego oraz liderem w produkcji jedwabiu. Słynie również jako silny ośrodek kulturalny, a ze względu na liczne parki i ogrody na obszarze miejskim, a także gęsty las otaczający miasto, dziś miasto znane jest również jako „Zielona Bursa”.
Bursa uważana jest za miejsce narodzin Imperium Osmańskiego, co potwierdza umieszczenie ośmiu zabytków w mieście na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO w Azji i Oceanii w 2014 roku.
Gospodarzem była szkoła Ahmet Hamdi Gökbayrak Fen Lisesi. W spotkaniu wzięli udział nauczyciele i uczniowie ze wszystkich szkół partnerskich projektu. Są to Chorwacja, Portugalia, Rumunia, gospodarze Turcja i nasz zespół z Polski. Naszą szkołę reprezentowało dwoje nauczycieli oraz siódemka uczniów.
Szkoła goszcząca przygotowała szereg interesujących zajęć dla uczniów, którzy pracowali w mieszanych grupach, aby lepiej nawiązać kontakt z innymi uczniami. Odwiedziliśmy centrum miasta, gdzie zjedliśmy lunch w starej i bardzo znanej restauracji Iskender. W starym centrum miasta znajduje się także piękny stary meczet Ulu, do którego weszliśmy i rozejrzeliśmy się, szanując zwyczaje muzułmanów. Następnie odwiedziliśmy stary bazar – Kozahan, na którym można znaleźć wszystko od klasycznych tureckich słodyczy po ubrania, jedwab, złoto i artykuły gospodarstwa domowego. Zwiedzanie największego muzeum panoramicznego na świecie było prawdziwym odkryciem, z którego wszyscy byli zadowoleni. W Izniku zwiedziliśmy Niceę, stare miasto znane ze zgromadzenia wczesnochrześcijańskiego kościoła. Miasto położone jest nad brzegiem jeziora Askalion, a największą atrakcją są stare mury miejskie. Uczestnikom projektu najbardziej podobało się w Centrum Nauki i Techniki, gdzie poprzez grę sprawdzili odkrycia naukowe i prawa fizyki. Obok tego ośrodka znajduje się Guhem, uniwersyteckie centrum szkolenia lotniczego i badań kosmicznych. Zupełnie inne widoki obejrzeliśmy w małej, tradycyjnej wiosce Cumalikizikiku, która znajduje się na światowej liście UNESCO. Wioska położona jest około 10 km od Bursy. Jej historia związana jest z powstaniem Imperium Osmańskiego, a jej nazwa pochodzi od słowa Cuma, które oznacza piątek, podkreślając w ten sposób znaczenie tego dnia dla muzułmańskiej modlitwy i zgromadzeń. Ostatni wieczór spędziliśmy na uroczystej kolacji, ciesząc się turecką tradycyjną muzyką i tańcami.
Wszyscy zapamiętamy ten wyjazd na zawsze, jako nowe i niepowtarzalne przeżycie.
Kolejna mobilność już po koniec lutego 2022 r. Tym razem odwiedzimy Rio Tinto i Porto w Portugalii.
Październik 2021 r.
Przygotował: Dominik Wróblewski
„Science is All Around“ – mobilność w Rio Tinto i Porto, Portugalia
W ramach naszego projektu Erasmus „Science is All Around Us” przebywaliśmy w mieście Porto w Portugalii od 21 do 25 lutego 2022 roku. Porto jest drugim co do wielkości miastem w Portugalii, po Lizbonie. Znajduje się u zbiegu rzeki Duero z Oceanem Atlantyckim i należy do północno-portugalskiego regionu Norte. Słynie z gęstego i słodkiego wina porto, które produkowane jest w piwnicach Starego Miasta nad rzeką Vila Nova de Gaia. Porto posiada doskonale zachowane stare centrum miasta w obrębie murów z XIV wieku, które wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako przykład doskonale zachowanego rdzenia europejskiego miasta, które rozwijało się w duchu Zachodu, ale też z wyraźnym połączeniem na Wschód. Porto jest również znane jako „Miasto Mostów”, a najstarszy zachowany most łączący dwa brzegi rzeki, most kolejowy Ponte D. Maria, został zaprojektowany w 1876 roku przez Gustave’a Eiffla. Stare miasto jest zdominowane przez most Ponte Dom Luís I, który został zbudowany w latach 1881-1886.
Gospodarzem była szkoła Agrupamento de Escolas de Rio Tinto. W spotkaniu wzięli udział nauczyciele i uczniowie ze wszystkich szkół partnerskich projektu. Są to Chorwacja, Turcja, Rumunia, gospodarze Portugalia i nasz zespół z Polski. Naszą szkołę reprezentowało czterech nauczycieli oraz szóstka uczniów.
Szkoła goszcząca opracowała program wszystkich działań. Pierwszego dnia naszego pobytu w szkole i w Porto odbył się program powitalny, podczas którego poznaliśmy pozostałych uczestników, a następnie odwiedziliśmy szkołę, w której uczniowie szkolą się w wykonywaniu biżuterii i innych przedmiotów techniką filigranu. Uczniowie i nauczyciele wzięli udział w małych filigranowych warsztatach. Odwiedziliśmy także muzeum poświęcone filigranowi. Drugiego dnia zaplanowano zajęcia w miejscowości Aveiro, oddalonej o około 50 km od Porto, znanej jako Portugalska Wenecja. Zwiedziliśmy solniczkę, posłuchaliśmy trochę o historii Aveiro, a następnie odwiedziliśmy Centrum „Ciência Viva” Aveiro. Układ muzeum jest interaktywny, a uczniowie mogą przeprowadzać tu eksperymenty i sprawdzać prawa fizyki. Odbyły się także warsztaty z tworzenia robotów. Trzeciego dnia uczniowie mieli zajęcia z matematyki, fizyki i chemii. Pracowali w mieszanych grupach, aby lepiej nawiązać kontakt z innymi uczniami. Tego samego dnia odwiedziliśmy Ogród Botaniczny. Zwiedziliśmy ogród w towarzystwie przewodnika, a następnie wzięliśmy udział w warsztatach wodnych – badaniu PH wody oraz prelekcji o wodzie. Odwiedziliśmy również muzeum poświęcone bioróżnorodności – Biodiversity Gallery. Czwartego dnia pobytu uczniowie uczestniczyli w warsztatach na temat mikro-drobin plastiku i ich wpływu na środowisko i zdrowie. Za pomocą aplikacji na urządzeniu mobilnym zeskanowali skład niektórych produktów i stwierdzili, czy zawierają one mikro-drobiny plastiku. Resztę dnia spędziliśmy na zwiedzaniu miasta Porto, ale tym razem podczas rejsu łodzią po rzece Duero. W ostatnim dniu pobytu uczniowie przedstawili prezentacje dotyczące mobilności, rozdano certyfikaty uczestnictwa, a na koniec dnia wszyscy wspólnie skosztowali tradycyjnych portugalskich potraw i deserów.
Wszyscy zapamiętamy ten wyjazd na zawsze, jako nowe i niepowtarzalne przeżycie.
Kolejna mobilność już na początku kwietnia 2022 r. Tym razem to my będziemy gościć naszych przyjaciół z projektu w naszym pięknym mieście Łodzi.
Marzec 2022 r.
Przygotował: Dominik Wróblewski
„Science is All Around“ – mobilność w Łodzi, Polska
W ramach projektu „Science is All Around Us” szkoła Technikum Informatyki Edukacji Innowacyjnej w Łodzi zorganizowała mobilność w dniach od 7 do 13 kwietnia 2022 r. Jak na gospodarzy przystało, nasz silny zespół projektowy (w którego skład wchodzili nauczyciele oraz uczniowie) czynił ogromne starania, aby nasi goście z z Rumunii, Turcji, Portugalii i Chorwacji poczuli się w Łodzi jak w domu.
Nasze piękne miasto położone jest w centralnej części Polski i jest trzecim co do wielkości miastem w tym kraju, liczącym około 700 000 mieszkańców. Nazwa miasta oznacza „statek”. Na przestrzeni dziejów Łódź rozwinęła się w ważne miasto przemysłowe, ze szczególnym naciskiem na przemysł włókienniczy, przez co nazywana była „Manchesterem Polski”. W mieście dominują dawne fabryki zbudowane z czerwonej cegły, które z czasem zostały przekształcone w centra handlowe, muzea i restauracje.
Program był bardzo bogaty i różnorodny. Zwiedziliśmy stołeczną Warszawę, gdzie zwiedziliśmy Zamek Królewski, Stare Miasto, poznaliśmy wiele innych ciekawych rzeczy i budynków tego miasta, a na koniec wspięliśmy się na Taras Widokowy Pałacu Kultury i Nauki, gdzie cieszyliśmy się wspaniałym widokiem na całą Warszawę. Mieliśmy też okazję dowiedzieć się więcej o podróżach kosmicznych na wystawie The Cosmos Discovery Space Exhibition.
Samo miasto Łódź obfituje w muzea i obiekty, które są interesujące dla tematu tego projektu. Zwiedziliśmy więc dawną elektrociepłownię (Centrum Naui i Techniki EC1), która obecnie została przekształcona w interaktywne muzeum. W Planetarium EC1 oprócz opowieści o gwiazdach dowiedzieliśmy się również, jak przebiegała podróż „ludzkiego lotu”. Wzięliśmy udział w grze terenowej na Księżym Młynie i w ten sposób poznaliśmy inną część miasta – dawną fabrykę, która miała wszystko, co było potrzebne dla pracujących tu ludzi, jak mieszkania i szpital, dlatego nazywano ją „miastem w mieście”. Z pomocą mapy znaleźliśmy potrzebne miejsca, w których dowiedzieliśmy się czegoś nowego. Wiele nauczyliśmy się również w Eksperymentarium – interaktywnej wystawie, która pomogła nam zrozumieć różne zjawiska naukowe w naszym otoczeniu. Odwiedziliśmy również Muzeum Miasta Łodzi, czyli Pałac Izraela Poznańskiego, gdzie zobaczyliśmy jak mieszkali przemysłowcy i ich rodziny oraz jak Łódź zmieniała się i rozwijała na przestrzeni dziejów. Poza wycieczkami edukacyjnymi delektowaliśmy się również tradycyjnym polskim jedzeniem. Naszych gości poczęstowaliśmy słynną polską szarlotką.
Z pewnością najdłużej będziemy pamiętać naszych przyjaciół z innych krajów. Przez cały pobyt zapewnialiśmy im pełną gościnność, a nasi uczniowie każdą chwilę wykorzystywali na spotkania towarzyskie z rówieśnikami z projektu. Jak bardzo zbliżyliśmy się do siebie w ciągu tego tygodnia oraz poprzednich spotkań, przekonaliśmy się podczas uroczystej kolacji zamykającej mobilność.
Wielkie dzięki dla wszystkich! Na koniec możemy dodać, że z niecierpliwością czekamy na kolejną mobilność w Gheorghenii w Rumunii na początku października 2022 r. i kontynuację tej pięknej współpracy.
Kwiecień 2022 r.
Przygotował: Dominik Wróblewski
„Science is All Around“ – mobilność w Gheorgheni, Rumunia
W ramach naszego projektu Erasmus „Science is All Around Us” przebywaliśmy w mieście Gheorgheni w Rumunii od 3 do 7 października 2022 roku. Gheorgheni to miasto położone w regionie Harghita, w północnej części Transylwanii. W mieście mieszka około 18 000 mieszkańców, z czego około 90% ludności to Węgrzy, a reszta to Rumuni.
Gospodarzem była szkoła Liceul Teoretic „Sfântu Nicolae. W spotkaniu wzięli udział nauczyciele i uczniowie ze wszystkich szkół partnerskich projektu. Są to Chorwacja, Portugalia, Turcja, nasi gospodarze Rumunia i nasz zespół z Polski. Naszą szkołę reprezentował jeden nauczyciel wspólnie z czwórką uczniów.
Szkoła goszcząca opracowała program wszystkich działań. Pierwszego dnia naszego pobytu w Gheorgheni odbył się program powitalny i gry mające na celu bliższą integrację uczestników. Następnie uczniowie brali udział w wykładach i warsztatach związanych z narzędziami web 2.0, grami w klasie oraz rozwiązywaniem zadań z całkami. W godzinach popołudniowych tego samego dnia odwiedziliśmy gospodarstwo rolne, gdzie uczniowie prowadzili warsztaty matematyczne, a następnie dawne zabawy plenerowe – nazwane przez gospodarzy „farmowym fitnessem”. Drugiego dnia kontynuowaliśmy warsztaty z biologii i fizyki, a popołudnie spędziliśmy w kopalni soli Praid. Trzeci dzień naszej mobilności spędziliśmy zwiedzając miasto Braszów, a szczególnie interesujące było zwiedzanie Zamku Bran, lepiej znanego jako Zamek Hrabiego Drakuli. Czwartego dnia odwiedziliśmy prywatną uczelnię Sapient w mieście Targu Mures, gdzie uczniowie wzięli udział w warsztatach chemicznych – pobrali DNA z bananów i sprawdzili kwasowość kapusty. Po południu zwiedziliśmy interaktywną wystawę w muzeum nauki. W ostatnim dniu mobilności w Gheorgheni uczniowie połączyli naukę z kulturą fizyczną i zdrowotną oraz wzięli udział w „Igrzyskach bez granic”. Oprócz zabaw uczniowie przedstawili prezentacje dotyczące pobytu w Gheorgheni, rozdano certyfikaty uczestnictwa, a na koniec dnia wszyscy wspólnie degustowali tradycyjne rumuńskie potrawy i desery.
Wszyscy zapamiętamy ten wyjazd na zawsze, jako nowe i niepowtarzalne przeżycie.
Już pod koniec marca 2023 r. w Osijek i Visnjevac w Chorwacji odbędzie się piąte z rzędu, a jednocześnie ostatnie w tym projekcie spotkanie.
Październik 2022 r.
Przygotował: Dominik Wróblewski
„Science is All Around“ – mobilność w Osijek, Chorwacja
W ramach naszego projektu Erasmus „Science is All Around Us” przebywaliśmy w mieście Osijek w Chorwacji od 20 do 24 marca 2023 roku. Osijek to miasto we wschodniej Chorwacji, jest stolicą żupanii osijecko-barańskiej. W mieście mieszka około 85 000 mieszkańców. Miasto jest jednym z liczących się w kraju ośrodkiem kulturalnym i akademickim. Znajduje się tu kilka uczelni wyższych, w tym Uniwersytet Joosipa Juraja Strossmayera.
Gospodarzem była szkoła Osnova škola Višnjevac. W spotkaniu wzięli udział nauczyciele i uczniowie ze wszystkich szkół partnerskich projektu. Są to Portugalia, Turcja, Rumunia, nasi gospodarze Chorwacja i nasz zespół z Polski. Naszą szkołę reprezentowało czterech nauczycieli i ośmioro uczniów.
Szkoła goszcząca opracowała program wszystkich działań. Ponieważ projekt zakłada wykorzystanie nauki, zajęć i warsztatów w ramach tej mobilności mieliśmy zajęcia z takich obszarów jak: matematyka, fizyka, biologia, kultura fizyczna i zdrowotna oraz kultura artystyczna. Część warsztatów prowadzili nauczyciele Szkoły Podstawowej w Višnjevac, a ponadto odwiedziliśmy Muzeum Techniki w Zagrzebiu, Wydział Fizyki w Osijeku, którego profesorowie i studenci zorganizowali warsztaty fizyczne dla gości projektu, a także Centrum Geoinfo w Voćinie. Pokazano nam różne sposoby otaczających nas praw naukowych, które można znaleźć zarówno w przyrodzie, jak i w sztukach pięknych. Oprócz zajęć naukowych uczniowie połączyli naukę z muzyką i ruchem, uczestniczyli w warsztatach Djemby prowadzonych przez Pana Mario Kodžomana oraz uczyli się choreografii tanecznej pod okiem gospodarzy – uczniów ósmej klasy szkoły podstawowej. Oprowadzono nas także po Osijeku i Višnjevac. Podczas wyieczek z entuzjazmem spacerowaliśmy po zielonych parkach, które dzięki słońcu i ciepłej pogodzie właśnie rozkwitły i pokazały swoje najpiękniejsze oblicze. Poprzez grę terenową „Odkryj miasto” uczniowie i nauczyciele szukali różnych punktów w mieście, jednocześnie poznając ich historię i znaczenie. Szczególne wrażenie zrobił na nas „Crveni Fićo“ – Czerwony Fiat i Biały Most Drava. Po różnych zajęciach i wycieczkach w ciągu dnia, wieczory spędzaliśmy ze slawońskimi specjałami i uczyliśmy się od siebie nawzajem o naszych własnych tradycjach i uświadamialiśmy sobie, jak wiele nas łączy.
To było już ostatnie spotkanie w ramach projektu. Na zakończenie tej wspaniałej przygody możemy powiedzieć: Wielkie Dzięki za wspólnie spędzony czas i możliwość zgłębiania tych wszystkich cudownych smaków kultury, religii czy tradycji oraz za wspólnie spędzony czas. Mamy nadzieję, że jeszcze nieraz spotkamy się w przyszłości.
Kwiecień 2023 r.
Przygotował: Dominik Wróblewski